Vízimentők – Május 15-től működik a diszpécserközpont – 2015.04.30.
A Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata Egyesület (VMSZ) munkatársai tavaly közel négyezer könnyűsérültet láttak el, döntő többségében darázscsípés, kagylóvágás, kisebb horzsolások miatt. Nyolcvan olyan eset volt, ami további ellátást igényelt, ezeket a bajbajutottakat az Országos Mentőszolgálat munkatársainak adták át – hangzott el a szezonnyitó tájékoztatójukon.
Semmi extra nincs abban, hogy mi most jelezzük, készen vagyunk a szezonra – nyitotta szombati sajtótájékoztatójukat Bagyó Sándor, a VMSZ elnöke a füredi mólónál. Kijelentésére később sem cáfoltak rá. Mint elmondta, a VMSZ hét mentőhajóját fokozatosan vízre teszik. Az idén eddig még csak szállítási munkáik voltak vízminőség ellenőrzéshez szükséges mintavételeknél. Egy alkalommal riasztották őket egy havária jellegű ügyben, egy vitorlásnak állt le a motorja a kikötő előtt. Mire a VMSZ hajója odaért, megoldották a problémát.
Május 15-től indul Zánkán a napi 24 órán át működő diszpécserközpontjuk, bár a tevékenység egy része jelenleg is zajlik a jelzések online figyelésével.
Az idén a korábbinál is több strandon látják el a vízimentői feladatokat, amivel nagyon sok balesetet tudnak megelőzni. Mint elmondta, 15 éve kezdték meg az ilyen tevékenységüket. “Amióta elkezdtük ezt a munkát, gyakorlatilag a tizedére csökkentettük a halottak számát. Tehát nem tízzel, vagy tíz százalékkal, hanem a tizedére tudtuk csökkenteni. Ez egy nagyon jelentős szám, és ebben nyilvánvaló, a közös erőfeszítéseknek az eredményét lehet viszontlátni” – fogalmazott, majd köszönetet mondott a támogatásért a Balaton Fejlesztési Tanácsnak. Köszönte a szakminisztériumok alkalmi támogatását is, de mint mondta, továbbra is erős feladatuk egy állandó normatív támogatás elérése.
Bagyó Sándor (balról) és Lengyel Norbert a Rupert sürgősségi mentőhajó előtt tartott tájékoztatón
Igazából semmi különleges oka nincs ennek a tájékoztatónak, ha csak az nem, hogy minden tavasszal itt vagyunk Balatonfüreden, részben számot adunk az előző év eredményeiről, részben elmondjuk, hogy mi várható a nyáron, vázolta az esemény jelentőségét az elnökhöz hasonlóan Lengyel Norbert, a strandi mentési csoport vezetője is.
A tavalyi munkájukról elmondta, hogy közel négyezer könnyűsérültet láttak el, döntő többségében darázscsípés, kagylóvágás, kisebb horzsolások miatt. Nyolcvan olyan eset volt, ami további ellátást igényelt, ezeket a bajbajutottakat az Országos Mentőszolgálat munkatársainak adták át. A VMSZ dolgozói a múlt évben ötször végeztek újraélesztést, ebből három esetben vízből mentést követően.
Korábbi fotók a VMSZ mentési bemutatóiról
Tavaly több mint nyolcvan strandon dolgoztak. Ezeknek a strandoknak a döntő többsége a Balatonnál található, de vannak országszerte más helyszínek is, nagyobb városokban is őriznek strandfürdőket, élményfürdőket, gyógyfürdőket – mondta a csoportvezető.
*
A Balatonon a VMSZ mellett más civil szervezetek, vállalkozások is végeznek mentési feladatokat, és mintegy 20 kisgéphajóval – a köznyelvben motorcsónakkal -, illetve helikopterrel dolgoznak a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság munkatársai. A siófoki központ mellett Balatonföldváron, Balatonfüreden, Balatonkenesén, Fonyódon és Keszthelyen működik rendőrőrsük. A rendőrök évente 200-300 közötti életmentést hajtanak végre.
A különböző beszámolókból és korábbi tudósításaimból összegyűjtöttem az elmúlt huszonöt év balatoni vízbefulladásainak éves adatait. A 2011-es és 2012-es adat csak a nyári hónapokban történt halálos baleseteket tartalmazza.
A diagramon látható az a 2000-2014 közötti 15 év is, ami alatt a VMSZ elnöke szerint tizedére csökkentették a halottak számát
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Ide kattintva feliratkozhat heti hírlevelünkre, ha értesülni akar új cikkeinkről