A házicincérek indították a Margit-kilátó romlását, majd a fenyőgombák is besegítettek a pusztításba. A felújítási munkák elmaradása kritikussá teheti a torony fennmaradását – tudta meg a Balatontipp.
Cserszegtomaj nagyközség honlapján a látnivalók között jelenleg is az első első helyen áll a Margit-kilátó. Mint írják, a 31 méter magas kilátóból rálátni a Keszthelyi-öbölre, nagyszerű körpanoráma nyílik a környező vidékre, át a déli partra, és szép időben a Bakony magaslatai is feltűnnek.
De nem is kell hozzá honlap, elég, ha az ember Hévíz környékén jár, már úgy érzi, hogy őt hívogatja a kilövőállványra állított Mars-rakétára emlékeztető kilátó a Biked-domb tetején. A 31,5 méteres fatornyot Dulánszky Jenő tervei alapján építtette az akkor 90. évéhez közeledő, nem sokkal később elhunyt Horváth Jenő kertész, botanikus. Az akkori tudósítások szerint a 80 milliós költséget az addig gyűjtött vagyonából, festménygyűjteményének, pesti lakásának árából finanszírozta. Ajándékba szánta mindenkinek.
Sajnos én addig halogattam a látogatást, míg végül hiába mentem. A kapuban háromnyelvű tábla fogadott: A torony zárva! Semmi több, ennyi. Egy a szomszédban élő néni azt mondta, sokan járnak így mint én, mert két éve már nem lehet felmenni a kilátóba. Eleinte még úgy volt, hogy rövidesen kinyitnak, de aztán erről is elhallgattak, ma már semmi információ nincs.
Az önkormányzat egyik munkatársa segített információhoz jutni azzal, hogy megadta a kilátót üzemeltető Deodara Kft. nevét. Így jutottam el kérdéseimmel Vörös Lászlóhoz, a himalájai cédrusról elnevezett cég ügyvezetőjéhez.
Vörös László kérdéseimre egy részletes választ küldött, amit az alábbiakban gyakorlatilag eredetiben adok közre.
A kilátót Cserszegtomajon Horváth Jenő, az arborétum létrehozója építtette a feleségének, innen kapta a “Margit” nevet. Egy természetes dombon elhelyezkedő, teljesen fából épült torony szerkezeti érdekessége, hogy modern lift működik a belsejében. A torony megtámasztására belül a liftakna 4 sarkán 4 db kb. 22 m hosszú, a liftaknát csigalépcsőként körbefutó falépcső, külső megtámasztására pedig 8 db kb. 18 m hosszú, kérgezett vörösfenyő oszlop szolgál.
Az építmény 1998-as tervek alapján készült, azonban az építkezés 2000 évben indult meg. A fő tartóoszlopoknak a beszerzése ugyancsak 1-2 évvel előbbi, melynek tárolása az építkezés megkezdéséig kéregben történt. Ez idő alatt fertőződhettek meg az oszlopok házicincérekkel. Ez a megállapítás a 2014 évben történt az üzemeltető Deodara Kft. által felkért szakember – okleveles faipari mérnök, faanyagvédelmi szakértő – által elkészített szakvéleményében található.
A szakvélemény elkészíttetését szükségessé tette, hogy a tartóoszlopoknál komoly károsodásokat észleltünk, mely állagromlás veszélyeztette a torony stabilitását. Az azonosított gombakárosítóként a lemezes fenyőgombát nevezte meg. “Statikai szempontból azért különösen “veszélyes” károsító, mert számos esetben alakul ki olyan állapot, hogy a gombafertőzés rejtve marad, miközben a fatest belsejében már nagyméretű az üreg. Ekkorra az erősen károsodott farész már elveszti a szilárdságát anélkül, hogy kívülről látható lenne bármilyen elváltozás”. A szakértő véleményét összefoglalva: az állagromláshoz tervezési, kivitelezési és üzemeltetési hibák is vezethettek.
A főbb intézkedési javaslatait követve statikus vezetőtervező, igazságügyi szakértőt kértünk fel a szakvélemény elkészítésére, illetve a helyreállítás, a megerősítés munkálatainak meghatározására.
A “Margit Kilátó” tartószerkezeti megerősítésének építési engedély kérelmi tervdokumentációja alapján 2015. szeptember 9-én Keszthely város Jegyzője az építési engedély határozatot jogerősítette. Az építési engedély 5 évig érvényes. Az engedélynek megfelelően a megerősítések megtörténtek.
A megerősítések kivitelezésének utolsó fázisában, a felületkezelés során, illetve az ácsmunkák során egy újabb károsodást fedeztek fel, amely sajnos több tartóoszlopot is érint. A feltárásokat az ácsok végezték el, melyről a szakvéleményt készítettek. Jelenleg finanszírozási nehézségek miatt a megerősítési munkálatok szünetelnek.
A felújítási munkák elmaradása sajnos kritikussá teheti a torony fennmaradását. A munkák folytatása érdekében a tulajdonosok készek megállapodni időlegesen az üzemeltetési jog átruházásáról, végső esetben a tulajdonjoguk értékesítéséről is.
A “Margit kilátó” megmentése érdekében minden megoldást számba veszünk. Tulajdonosként az örökösök nagy felelősséggel éreznek a Magyarországon egyedülálló építmény megmentéséért, hogy az építtető Horváth Jenő nevét még sokáig fenntartsa, valamint Cserszegtomaj település továbbra is meghatározó “tájelemeként” tarthassa számon – válaszolta kérdéseimre Vörös László.
Későbbi levélváltásunkban a fentieket még azzal egészítette ki, hogy a tulajdonosok (örökösök) igyekeznek megbirkózni ezzel az óriási feladattal. Többek között a település polgármesterével is tárgyaltak a lehetséges megoldásról. Azonban az eddigi erőfeszítések nem vezettek eredményre Talán egy befektető… – írta így a végén lezáratlan mondatként Vörös László.
Remélem, hogy a történet közreadásával talán mi is közelebb visszük a megoldáshoz egy lépéssel a Margit-kilátó ügyét. Talán más többet is tud segíteni.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Itt is feliratkozhat a heti hírlevelünkre