A közeledő vihar miatt vészkiürítéssel zárult a Tihanyi Levendulafesztivál vasárnap délután, de addig hat és fél napon át levendulamámorban úszott minden és mindenki a félszigeten.
Ahogy korábban már tudósítottunk róla, a levendulaszüret hétfőn, a kulturális fesztivál pénteken kezdődött. Az utóbbi többek között Tósoki Imre polgármester és Rácz András helyettes államtitkár nyitotta meg. A három napon át több helyszínen zajló kulturális programban sok más mellett műsort adtak a Városok és Falvak Szövetségének néptánc táborosai, fellépett a Tihanyi Asszonykórus, a hévízi Tiszta Forrás Dalkör, az Echo Citerabanda, a Portéka Színpad, a Kávészünet és Rakonczai Imre. Kézművesműhelyeket működtettek, túrákat indítottak, szombaton este látványos lámpás felvonulást tartottak a napforduló jegyében és késő estig táncoltak, buliztak a főtéren.
A Belső-tó mellett felállított, több mint ötven sátorból álló kézműves vásárt az idén is a levendulás termékek uralták. A levendula palántától, csokortól, olajtól, szappantól kezdve a levendulás szörpig, sörig, lekvárig, süteményig, kávéscsészéig, a levendulás levenduláig minden kapható volt. Természetesen az idén is lehetett szőrmét venni a hidegebb napokra gondolva, de betyárfelszerelés is volt, amihez akár egy igazi betyártól, Ambrus Attilától, az egykor viszkis rablóként elhíresült későbbi fazekastól cserép kulacsot is vehettünk.
Természetesen volt hal-, rétes-, lepény, kürtőskalács- szörp, jégkása és pecsenyeárus. Több borászat, köztük a helyi Salánki Pincészet és az Aradi Pincészet kínálta borait tisztán és szódával.
A vásárt programok színesítették, és az idén is ingyenesen lehetett használni a többségében fából készült, régebbi korokat idéző játékokat.
A tihanyi levendulahét meghatározó eleme volt az idén is a nemzeti park levendulásában szedd magad! formában zajló levendulaszüret. Vers József, a nemzeti park tájegység vezetője vasárnap délután egy óra felé jelentette be a fesztiválon, hogy béget ért a szüret, mert elfogyott a levendula. A pénztár még egy órát működött, hogy a később beesők se menjenek haza üres képpel. Nem sokkal a zárás után megérkezett az eső és a hatalmas szél, ami aztán egyértelműen befejezetté nyilvánította az idei szüretet.
A vendégek az idén is az ország minden részéből érkeztek. A külföldiek között most is voltak angolok, németek, távol-keletiek. Szemmel láthatóan megnőtt a Szlovákiából érkezők, köztük jelentős részben szlovákok száma. Vers József szerint a buszok és autók száma alapján úgy tűnik, hogy az idén a tihanyi levendulás kiemelt turistacélponttá vált a szlovákok számára.
Hétfőn erős forgalommal kezdtek, majd pénteken ismét nagy rohammal érkeztek a levendulázók, de az igazi csúcs a szombati volt. Becslések szerint a fesztiválra érkezők, a szüretelők és a csak nézelődni, fotózkodni akarók száma hétfő és vasárnap között elérhette, de akár jelentősen meg is haladhatta a húszezres számot.
A levendulásnál a legforgalmasabb időszakokban közel húsz ember segítette a szedőket és ügyelt arra, hogy csak az éppen kijelölt helyen szüreteljenek. Két pénztárt is működtettek, ahol ingyenesen ollót is kölcsönöztek.
Az idén viszonylag elfogadhatóan működött a közlekedés, bár szombaton délelőtt budapesti hangulatot idézett, amikor Tihanytól Aszófőig ért a kocsisor. A Balatonfüred felől érkezők szerint abból az irányból még rosszabb volt a helyzet, mert több baleset is történt a Fűzfő és Tihany közötti szakaszon – ezekről csak elmondás alapján tudok, mert a police.hu oldalon, vagy máshol nem találtam nyomukat.
A félsziget belső forgalma azt mutatta, hogy bevált a bekötőút egyirányúsítása. A levendulás környékén rendesen lehetett közlekedni, parkolót is lehetett találni. Jelentősebb torlódás csak a falun belül alakult ki többször is. Főleg a komp érkezése utáni időszakokban parkolót kereső vagy éppen leparkolni akaró buszok, autók miatt dugult be a falu többször. Parkolóhelyet mindig lehet találni, legfeljebb a falu belső részében volt gond, mert a többség ott akart megállni. Sokan használták az egyirányúsított bekötőutat is parkolónak, de az érdeklődők jelentős része gyalog sétált ki a bicikliúton a levenduláshoz. Egyes időszakokban ezért a biciklisek arra kényszerültek, hogy az egyirányú közúton, akár forgalommal szemben közlekedjenek. Információim szerint ebből nem lett és senki nem is csinált problémát.
Összességében el lehet mondani, hogy működött minden, bár legközelebb a faluban kellene néhány ember az autósok és a buszosok noszogatására és talán a félszigetre való be és kikanyarodást is másképp kellene szervezni. Én Aszófőnél autóról biciklire váltottam, ezt ajánlom másnak is a következő évre.
A bevezetőben említett vészkiürítésnek nem voltam részese, arról Rózsa Évától, a fesztivál főszervezőétől tudok. Mint elmondta, valamikor délután három előtt kapták a felszólítást a közeledő vihar miatt a katasztrófavédelemtől a fesztivál bezárására, a résztvevők hazaindítására. Ilyen nagy rendezvénynél ez szabályszerűen így történik. Hangszórókon és a vásározók személyes értesítésével kértek meg mindenkit, hogy gyorsan induljon el. Mire az eső és az erős szél megérkezett, a lehetőségekhez képest rendezetten elhagyták a félszigetet. (Ezzel persze fokozva a 71-es főúton vasárnap délután egyébként is kialakuló torlódásokat, közlekedési gondokat, veszélyes helyzeteket – gyá.)
Az eddig talán legsikeresebb levendulahét ezzel lezárult, de Tihanyt továbbra is markánsan meghatározzák a virágok. Ennek is köszönhető, hogy pénteken nemzetközi zsűri érkezik a településre, hogy az európai falvak és városok virágosítási versenyében minősítse a tihanyiak munkáját.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Itt is feliratkozhat a heti hírlevelünkre