Minden korábbinál szebb községet, félszigetet láthatnak az idén Tihanyba látogatók, ígéri Tósoki Imre. A polgármester a Virágos Magyarország környezetszépítő verseny idei fordulóját meghirdető budapesti tájékoztatón beszélt a náluk zajló munkáról.
Tavaly novemberben olvashattak a Balatontippen arról, hogy Tihany hét év gyúrás után elnyerte a legvirágosabb magyar kistelepülés címet. Ez egyben azzal is járt, hogy a hazai verseny szervezői a legvirágosabb várossal, Kaposvárral együtt Tihanyt benevezték az Európai Virágos Városok és Falvak versenyére.
A két önkormányzat képviselője az április 10-én tartott budapesti fórumon adott tájékoztatást a nemzetközi versenyre való felkészülésük állásáról. (A fórum egyéb bejelentéseiről a turizmusonline Közönségdíjjal bővül a Virágos Magyarország környezetszépítő verseny című cikkében olvashatnak.)
Tósoki Imre a Balatontippnek is beszélt a munkáról. Bevezetőjében szólt arról, hogy tíz év alatt milyen folyamat eredményeként jutottak el a tavalyi győzelmükig. Így beszélt annak a stratégiának a kialakításáról, amit tudatosan követve fejlesztették a települést és a félszigetet. Szólt a megújított területekről, az ezekhez elnyert forrásokról, valamint az elért “hivatalos” eredményekről, köztük az Európai Falumegújítási díjról, a közterület fejlesztési nívódíj pályázat első helyéről, a vidékfejlesztési díjról, a Hild-díjról és a tavaly elnyert virágosítási díjról.
Mint elmondta, a konkrét felkészülési munkát az határozza meg, hogy a június 30-án érkező nemzetközi zsűrit egy a település által kiválasztott útvonalon kell végigvezetniük négy óra alatt.
Az útvonal a Mádl Ferenc teret, a Borsos Miklós teret, az apátságot, a Pisky sétányt, a Visszhang-dombot, a hajóállomást és környékét, illetve a Belső-tó melletti Levendula Látogatóközpontot és az Öreglevendulást érinti.
A fő hangsúlyt most ennek a területnek a szépítésére fordítják. November óta havonta fogadják a hazai felkészítő bizottságot, ami segít az érintett területen az esetleges problémák, hibák és más tennivalók feltérképezésében. Mint Tósoki Imre elmondta, munka van bőven.
– Megkezdtük a virágok kiültetését. Szeretnénk azt is, ha Pisky sétány a lehető legszebb panorámát nyújtaná, ezért elkezdődött azoknak a fáknak, bokroknak a visszametszése, amik belelógnak a látványba. Megkaptuk a kivágási engedélyt a tájidegen fákra, ezt is mielőbb elvégezzük. Ezeket nem kell újakkal pótolnunk, de ettől függetlenül új fákat is ültetünk a hajóállomás fölött tavaly napelemes kandeláberekkel kialakított parkolóba. A képviselő-testülettel, a helyi iskolásokkal és a nyugdíjas klub tagjaival közös akciót szervezünk a tizenhárom fa elültetésére, hogy árnyékosabb legyen ez a terület. Más ilyen civil akció is segíti a felkészülést. A múlt héten például a Tihanyi Horgászegyesület szervezet egy szemétgyűjtési akciót a vízparti területeken. További ilyen akciókat tervezünk a diákokkal a település külterületi részén. Sőt azt is be szeretnénk mutatni a zsűrinek, hogy az óvodánkban milyen környezeti nevelés folyik.
A polgármester beszélt arról is, hogy elkezdődött azoknak a közterületeknek a megújítása, amik a korábbi felújítás óta kicsit elhasználódtak. Legyen szó akár egy-egy kockakő kilazulásáról, burkolati hibákról, vagy a Mádl Ferenc tér fehér burkolatának bepiszkolódásáról, amit például májusban fognak megtisztítani.
Tósoki Imre cáfolta azt a közbevetésemet, hogy a felkészülés olyannak tűnik, mintha csak egy kirakatot szeretnének építeni a nemzetközi zsűrinek.
– Szó sincs erről, Tihany minden részét igyekszünk a lehető legjobban felkészíteni az idegenforgalmi szezonra. Az valóban igaz, hogy a szemle útvonala minden eddiginél nagyobb figyelmet kap a munkánál, de ezzel is inkább nyer mindenki, mert most olyan munkákat is elvégezünk, amikre eddig esetleg nem került sor. Így a felkészülés nem csak a nemzetközi zsűrinek szól, hisz mindenki egy még szebb Tihanyt fog látni az idén – mondta Tósoki Imre.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Itt is feliratkozhat a heti hírlevelünkre