A hévízi önkormányzat, a szobakiadók szövetsége és a TDM szervezet is nagyon pozitívan értékelte a magánszállásadók fejlesztéseinek támogatására tavaly ősszel létrehozott pályázati rendszer eddigi eredményeit.
A tavalyi indulásnál írtuk, hogy a város önkormányzata a Hévízi Szobakiadók Szövetségének kezdeményezésére egy olyan támogatási rendszert hozott létre, amivel a szolgáltatásuk minőségének javítására szeretnék ösztönözni a magánszálláshely kiadásával foglalkozókat. Ugyanakkor abban is bíztak, hogy az önkormányzati segítség közvetlenül vissza is térül a városnak, mert a javuló minőség miatt erősödhet a forgalom. Nem utolsósorban azt is várták, hogy a támogatás elnyerésének lehetősége javíthatja az érintettek adófizetési hajlandóságát.
Az első év értékelése után minden érintett úgy látja, hogy a támogatási rendszer meghozta a remélt eredményeket. Miközben fejlesztésre, korszerűsítésre ösztönözte a szállásadókat, ösztönözte az adófizetést és egyúttal a város jó hírét is erősítette, hisz egyre több település, szervezet érdeklődik a “hévízi példa” iránt.
Az eddigi tapasztalatokról kedden adott tájékoztatást Papp Gábor polgármester, Horváth Orsolya a rendszer működtetési feladatát elnyerő Hévízi Turisztikai Nonprofit Kft. ügyvezetője és a támogatottakat képviselő Hévízi Szobakiadók Szövetségének elnöke, Lajkó Ferenc.
Mint elmondták, az önkormányzat tavaly 16 millió forintot különített el a rendszer finanszírozására. Az érintett szállásadók az előző időszakban befizetett éjszakák utáni idegenforgalmi adójuk 50 százalékáig igényelhettek támogatást eszköz beszerzésre, felújításra, építésre, illetve a “Koronás Minősítés” megszerzésének költségeire.
A helyi kurtaxa 10 százalékát fizető magánszállásadók jelenleg mintegy 4 ezer férőhelyet tartanak fenn a városban, ami a teljes szálláskapacitás negyede. A 350 körüli érvényes szobakiadói engedéllyel rendelkező személy negyede, közel száz magánszállásadó nyújtott be pályázatot támogatásért. Túlnyomó részük megfelelt a kiírásnak, összesen 8,3 millió forintot ítéltek meg 100 százalékos intenzitású támogatásként igényeikre. Az egy szállásadónak biztosított legnagyobb összeg 300 ezer forint volt.
A következő évben több ponton finomítanak szabályokon. Például a százezer forintnál kevesebb, de egységenként legalább 20 ezer forint adót fizetők akár 50 ezer forintot is kaphatnak. A jövőben elfogadják azt is, ha valaki a közvetlen rokona nevén lévő ingatlan kiadásával kapcsolatban nyújt be pályázatot. Ugyanakkor a későbbiekben az önkormányzat a szobakiadók szövetségével és a TDM-el egyetértésben feltételül akarja szabni, hogy csak minősített szálláshelyekkel lehet pályázni. Ezért is támogatják már most a minősítési eljárás finanszírozását.
Mint a polgármester elmondta, a képviselő-testület is pozitívan értékelte az első évet, ezért egyhangúan a folytatás mellett döntöttek. A lebonyolításra hirdetett közbeszerzési eljárást a jövő évre is a helyi TDM szervezet nyerte el, amiről a megállapodást a tájékoztató keretében írták alá.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Itt is feliratkozhat a hírlevelünkre