Ha lassan is, de halad a balatonszepezdi útbontási anyag lerakási körülményeinek tisztázása. Ha az eredeti állapot visszaállítására nincs is lehetőség, annyit talán sikerül elérni, hogy a vegetáció újra indulása előtt eltakarítják a Balaton-partra nem illő anyagot.
Mint korábban a Balatontippen olvashatták, láthatták, Balatonszepezd szepezfürdői részén, a vasútállomástól szepezdi irányban egy hatalmas “hegyláncot” építettek fel aszfaltdarabokból, földből, kisebb-nagyobb kövekből a Balaton-part egy fás, bokros részén. Az építési törmelék és kibányászott talaj mintegy 70 méter hosszúságban, néhol a három métert is közelítő magassággal, a Balaton felé 5-7 méteres mélységben kíséri párhuzamosan a parti nádast.
Akkor írtam azt is, hogy a Fejér Megyei Kormányhivatal, Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztályától, a “Zöldhatóságtól” kértem választ közérdekű adatigénylésként arra, hogy tudnak-e arról, mi és hogyan zajlik Szepezdfürdőn, ha mindez szabályos, milyen indokkal engedélyezték, ha nem, mit kívánnak tenni. Mint a Zöldhatóság válaszából kiderül, dolgoznak az ügyön.
“A balatonszepezdi útbontási anyag elhelyezésével kapcsolatos megkeresésére válaszolva tájékoztatom, hogy a környezetvédelmi és természetvédelmi hatáskörében eljáró Fejér Megyei Kormányhivatal az érintett balatonszepezdi területre vonatkozóan hulladék tárolására, deponálására feljogosító hulladékgazdálkodási engedélyt nem adott ki.
A Kormányhivatalhoz közérdekű bejelentés is érkezett az ügyben, mely szerint Balatonszepezden, a vasútállomástól induló és a Balaton partján folytatódó földút mentén útbontásból származó hulladékokat helyeztek el. A Kormányhivatal a közérdekű bejelentés alapján hatósági ellenőrzési eljárást indított, mely során 2016. december 19-én helyszíni ellenőrzést tartott a területen.
A rendelkezésére álló adatok alapján a tárgyi ingatlan Balatonszepezd Község Önkormányzata tulajdonában van. Az Önkormányzat nyilatkozata szerint Balatonszepezd területén szennyvíz-csatornázási beruházás zajlik, melynek várható befejezése 2017. december 31. A kérdéses anyagok a csatornázási munkálatok során kerültek kitermelésre és ideiglenes elhelyezésre a jelenlegi területen.
A helyszíni ellenőrzés kiterjedt arra is, hogy megállapítsa a környezetkárosodás bekövetkezését. A területen a Fejér Megyei Kormányhivatal környezetkárosodást nem észlelt Tájékoztatom, hogy a további intézkedések szükségessége és jellege {pl. bírság vagy kötelezés kiadása) csak az ellenőrzési eljárás lefolytatását és a tényállás tisztázását követően, az ellenőrzési eljárás eredménye alapján állapítható meg és az eljárás lefolytatására a hatóságnak 21 nap áll rendelkezésére – írták dr. Simon László kormánymegbízott nevében a válaszban.
A válaszra reagálva megerősítettem közérdekű adatigénylésemet, hogy a vizsgálat megállapításait is mindenképpen megismerhessem és az olvasóknak továbbadhassam. Mivel az elmúlt hetekben megjelent hírek szerint az év elejétől új felállásban működik a balatoni ügyekben illetékes Zöldhatóság, a további információk várhatóan máshonnan és talán lassabban érkeznek majd.
A hatósági eljárás mellett egy másik szálon is zajlik az ügy. A fent már idézet múlt évi cikkhez több hozzászólást fűzött az a, magát építésvezetőként megjelölő személy, aki korábban a helyszínről erőszakos eltávolítást ígérve akart elriasztani. A cikk alatti egyik hozzászólásában azt írta, hogy az útbontási anyagok tárolására “az önkormányzat jelölte ki egyébként a területet kellő körültekintés után” a Balaton-parton.
Kijelentése alapján közérdekű adatigényléssel fordultam a balatonszepezdi önkormányzathoz, melyben több más mellett választ kértem arra, hogy
ki, milyen műszaki feltételekkel, határidőkkel, díjakkal engedélyezte az érintett terület használatát, mi volt az oka, hogy közvetlenül a Balaton-partra ilyen súlyos környezetterhelést engedtek? A válaszokon túl kértem az érintett dokumentumok – kérelem, közterület-használati engedély – megküldését.
Amennyiben nem igaz, hogy engedélyezték a közterület használatát a törmelék lerakásához, vagy nem a megvalósult formában engedélyezték, mit kívánnak tenni?
Jeleztem azt is, hogy az önkormányzat honlapján – a vonatkozó előírások ellenére – nem találtam meg a beruházással kapcsolatos szerződéseket – kivitelező, könyvvizsgáló, műszaki ellenőr. Kértem, hogy közérdekű adat megismerése iránti igény keretében küldjék meg az érintett megállapodásokat visszamenőleg az esetleges változásokkal. Beleértve azokat is, amelyekre az összeghatár alapján nem vonatkozik a kötelező közzététel.
A lassan egy hónapja elküldött közérdekű adatigénylésemre nem érkezett válasz, ezért a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság segítségét kérem az ügyben.
A további fejleményekről beszámolok.
Győrffy Árpád
Itt is feliratkozhat a hírlevelünkre